Loading...

Mi tegyünk, ha a kutya lenyelte a labdáját?

Mi tegyünk, ha a kutya lenyelte a labdáját?


Akinek labdás a kutyája, az tudja, hogy milyen elképesztő révületbe tud esni kedvence már csak annak látványától is. Hát még, ha a fogai közé kerül! Sokan engedik, hogy kutyájuk csak úgy rágcsálja a játékát – ez teljesen rendben van. Véletlenek viszont adódnak, előfordulhat, hogy a rágás hevében a játék valahogy lenyelődik. Hogyan történik ilyen esetben a labda, vagyis az idegentest kivétele? Létezik kíméletes megoldás?

Fontos, hogy gazdiként tisztában legyünk azzal, milyen tünetekkel jár, ha a kutya lenyelt valamit. Ha kedvenc öklendezik, fuldoklik, folyik a nyála, nem tud nyelni, hány, fáj a hasa, nincs ürüléke, az nagy valószínűséggel elakadt idegentestet jelez. Ez az állapot életveszélyes, viszont a megfelelő ellátás után szövődménymentesen és gyorsan meggyógyulhat. Na de mi a megfelelő?

Idegentest a dobermannban

Nem mindig olyan egyszerű kiszúrni, hogy a kutyával valami nem stimmel. Élő példa erre egy dobermann, akit a Primavet Állatkórházból küldtek át a Gizmókba. A kutyusnál egy ortopédiai műtét előtti kivizsgálás során derült ki, hogy lenyelt valamit. Az idegentestet a vékonybél kezdeti szakaszán fedezték fel, ezt követően irányították át a pácienst (és a gazdit) endoszkópos beavatkozásra a rendelőbe.

Bélben elakadt idegentest kivétele metszés nélkül? Igen, a Gizmókban lehetséges!

Az idegentest mérete miatt sebészeink annak laparotomia-asszisztált gasztroszkópos eltávolítása mellett döntöttek. dr. Balázs Bence a vékonybélből a labdát visszajuttatta a gyomorba, onnan a nyelőcsőbe, ahonnan aztán dr. Faluvégi András sikeresen kivette. A beavatkozás amelyhez sem a gyomor, sem a bél felmetszésre nem volt szükség – elég komplex, a dobermannak nagy szerencséje volt, hogy időben szakemberekhez került. Mindenkit megnyugtatunk: a kutyus köszöni szépen, remekül van.