Loading...

Szolgáltaltatásaink

Fogászat

 

Rendelőnkben kutyák, macskák, rágcsálók fogászati problémáinak kezelését, valamint megelőzését végezzük.

rágcsálóknál a legfőbb problémát a fogak rendellenes kopása következtében a fogak túlnövése okozza, amire étvágytalanság, fogyás, nyálzás hívhatja fel a figyelmet, előfordul, hogy egyáltalán nem tud enni az állat. Ennek igen sokszor az őrlő fogazat rendellenes kopása és az általa okozott fájdalmas szájsebek az okai. Ilyen esetben az éles szélekkel rendelkező fogakat altatásban le kell csiszolnunk, amihez a legkíméletesebb altatószerekkel altatunk. 

A kutyák és macskák szájüregi megbetegedései a leggyakoribb állatorvosi problémák közé tartoznak.

Fogkő eltávolítás

A legelterjedtebb fogászati probléma a fogkőképződés és a fogínygyulladás, majd ezt követő fogágybetegség.

A táplálkozás során lepedék (plakk) rakódik a fogakra, amely eleség-maradékokból, nyálból és baktériumok halmazából áll. Az idő múlásával a plakkba különféle sók rakódnak le és kialakul a már kemény, erősen tapadó fogkő (calculus). A lepedékben és a fogkő mellett elszaporodó baktériumok ínygyulladást okozhatnak, aminek tünetei a kivörösödött, fájdalmas, vérzékeny íny és az erősen bűzös szájszag. A baktériumok a vérkeringéssel szóródva további problémákat, például szívbelhártya-gyulladást okozhatnak. 

Bizonyos fajták különösen hajlmasak a fogkőképződésre, de rendszeres ápolás nélkül idővel minden kutyánál számolhatunk vele.

A legjobb megelőzés kedvenceinknél is a rendszeres fogmosás. A művelethez a fiatal (kölyök) állatot a legkönnyebb hozzászoktatni, de kitartó és fokozatos szoktatással bármilyen korú állatnál sikeresen végezhetjük.

Amennyiben a fogkő már kialakult, azt mindenképp el kell távolítani. A fogkőleszedés bódításban történik, ultrahanggal működő fogkő-eltávolító készülékkel. Bódításra azért van szükség, mert az állatok a gép hangját nem viselnék el és mozgásukkal akadályoznák a műveletet. Természetesen minden bódításnak (altatásnak) van némi kockázata, de ez a mai modern altatószerek használata mellett minimális.

Foghúzás

Főleg kistestű fiatal kutyáknál találkozunk a tejfogak visszamaradásával. A visszamaradt tejfog és a szorosan mellette lévő maradandó fog gyorsan a fogak romlásához vezet, ezért a tejfogat mindenképpen tanácsos eltávolítani.

Idősebb korban sokszor viszont a fogkő miatt lazul ki egy-egy fog, amely minden rágó mozdulatnál fájhat, ezért el kell távolítani a fogat. A foghúzás egy egyszerűnek tűnő, ámde aprólékos türelemjáték valójában. Fontos, hogy a foggyökér teljes terjedelmében eltávolításra kerüljön.