Loading...

Szolgáltaltatásaink

Fül- és hallásvizsgálat

 

Fülvizsgálat endoszkóppal, hallásvizsgálat BAER-teszttel

 

A halláskárosodásnak két típusát különböztetjük meg: lehet veleszületett vagy szerzett. 

Veleszületettről beszélünk, ha a süketség genetikailag öröklött. A süketség korlátozódhat egyik fülre, de kétoldali is lehet (ilyenkor beszélünk teljes süketségről). Tünetei már egészen fiatal korban jelentkeznek. Bizonyos kutyafajtáknál, illetve a fehér és a merle-színű egyedeknél genetikailag meghatározott okok vezethetnek süketséghez, mely születéstől kezdve a kutya élete végéig fennáll, nem gyógyítható.

Szerzett halláskárosodás esetén a kölyökkutya egészségesen születik, hallása is szépen fejlődik, ám élete későbbi szakaszában olyan probléma alakul ki, mely kihatással van hallására: trauma, fertőzés, a hallójárat krónikus gyulladása, szűkülete, daganat vagy időskori hallásromlás. 

Az örökletes süketségre hajlamos fajtáknál már kölyökkorban (5-6 hetestől) is elvégezhető az ún. BAER-teszt (Brainstem Auditory Evoked Response), melynek során egy speciális eszköz segítségével a hallóközpontban keltett elektromos hullámok mérésével és rögzítésével megállapítható a halláskárosodás jellege, mértéke. A teljes süketség általában könnyebben észrevehető a kölyök viselkedése és reakciói alapján, a féloldali süketség diagnosztizálását nagyban elősegíti a műszeres mérés. 

Ha a problémát a külső, közép- vagy belsőfül gyulladása okozza, az helyi vagy szisztémás antibiotikummal és gyulladáscsökkentővel kezelhető. A kezelés része a fül alapos mosása, melyet bódításban, endoszkóp segítségével tudunk elvégezni, a hallójárat vizsgálata és szükség szerint mintavétel mellett.

A hallójárat-gyulladás hátterében mindig valamilyen hajlamosító tényező áll, ez lehet allergia, külső élősködő, idegentest, nyári melegben a fürdést vagy elázást követően befülledt fül. Az akut és a krónikus gyulladás esetében is fontos, hogy a gyógyszeres kezelés mellett fény derüljön arra, mi tartja fenn, váltja ki ismételten a gyulladást. Ebben az oknyomozásban, a gyulladás, esetleges szűkület mértékének meghatározásában, és a megfelelő gyógyszer kiváasztásához szükséges mintavételben is kiemelt jelentősége van az endoszkópos vizsgálatnak. Az állapot súlyosságától függően sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet.  

Ha a hallásromlás a fülben, hallójáratban vagy az agyban található daganat eredménye, a terápia részét képezheti műtét, sugár- és kemoterápia is.