Loading...

Mit tegyünk, ha kisállatunk lenyel valamit, amit nem kéne?

Mit tegyünk, ha kisállatunk lenyel valamit, amit nem kéne?

 

A legfigyelmesebb gazdival is előfordulhat, hogy kisállata, lenyel valami olyat, amit nem szabadna. De hogyan vegyük észre, hogy lenyelt valamit, ha nem láttuk az esetet? Honnan tudjuk, hogy segítséget kell kérni? Segítünk!

 

Egy háziállat annyiféle idegentestet lenyelhet, hogy azt lehetetlen 100 százalékos bizonyossággal megelőzni. Volt például egy páciensünk, egy 5 hetes tündéri kiscica, akit cumisüvegből etettek gondos befogadói. Csakhogy a kiscica még a cumisüveg végét is leharapta nagy étvágyában. Szerencsésen megúszta az esetet, mert időben endoszkópos specialistához került. Kollégánk pedig megszabadította a kiscicát a műanyag darabtól.

 

Nagyobb baj is történhetett volna, hiszen komoly problémát jelenthet, ha a kisállat lenyelt valamit, amit nem képes megemészteni. Ezek akár bélelzáródást is okozhatnak, de a nyelőcsőben, szájüregben is elakadhatnak. Persze nem minden esetben: szerencsés esetben az idegen tárgy probléma nélkül áthalad az állat emésztőtraktusán, majd kiürül. 

 

Ha kisállatod felevett valamit úgy, hogy nem is tudsz róla, akkor is felismerheted, ha baj van: Az idegentest emésztési problémákat okozhat, ezt hányás, hasmenés, vagy éppen székrekedés kíséri. A kiskedvenc viselkedésére is érdemes figyelni. Ha levert, nincs étvágya, mindenképp fordulj hozzánk! Egy ponton túl kiszáradhat a hányástól, majd az eszméletét is elvesztheti. Jobb mielőbb cselekedni. 

 

Ugyanakkor van a hányásnál is egyértelműbb jele annak, hogy sürgősen orvoshoz kell vinni kedvencünket: Zeusz nevű páciensünknél hirtelen jelentkeztek a tünetei, nem kapott rendesen levegőt. Munkatársunk végül endoszkóppal, műtét nélkül eltávolította az életveszélyt okozó csontot.